Серцево-судинні захворювання та їх профілактика

Кожна людина у своєму житті обов’язково зіштовхується із серцево-судинними порушеннями. Вікові зміни органів і тканин, обмінні порушення призводять до гіпертонії, гіпертрофії міокарду, інфарктам, інсультам, серцевої недостатності, атеросклерозу судин та іншого, що скорочує життя і викликає цілий ряд обмежень. Серцево-судинні захворювання найчастіше виникають на фоні порушення кровообігу. Занадто рано в сучасної людини через погіршення кровотоку знижується працездатність, пам’ять, інтелект, зір, слух, переносимість навантажень і т.п. Через раптові судинні катастрофи – інфаркти та інсульти ідуть з життя чи стають інвалідами порівняно молоді люди на вершині кар’єри, чи в той період, коли вони досягли бажаного соціального статусу.

Виникнення і перебіг серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань тісно пов’язані з наявністю чинників ризику, основними серед яких є підвищений артеріальний тиск, порушений ліпідний обмін, надлишкова маса тіла, нездоровий спосіб життя (тютюнопаління, нераціональне харчування, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність), а також фактори оточуючого середовища (психоемоційні навантаження, шкідливе довкілля на виробництві та в побуті). Деякі дослідження свідчать, що ризик серцевих захворювань є більшим серед груп осіб, які мають більш, ніж один із цих факторів ризику (наприклад, серед курців, що мало рухаються).

Корекція способу життя має важливе значення і для профілактики гіпертензії, і для лікування людей, у котрих вже виявили відхилення від норми. Продовжуєте палити, не дотримуєтеся дієти, мало рухаєтеся? На які тоді зміни очікуєте? Доведено, що зменшення ваги тіла на кожні 10 кг дозволяє знизити тиск на 2-5 мм рт.ст. без будь-яких ліків! Тому нерідко поліпшити стан на початкових етапах гіпертензії вдається лише за рахунок зміни стилю харчування та фізичної активності.

Серцево-судинні хвороби відіграють ведучу роль у захворюваності і смертності населення, особливо в розвинутих країнах. Причини їхнього росту різні, але одним з найважливіших факторів є паління, що у зв’язку з цим називають фактором ризику. Це значить, що ризик занедужати і померти від хвороби серця і судин (гіпертонія, стенокардія, інфаркт міокарда, інсульт) вище, якщо людина палить. За останні 20 років смертність від серцево-судинних захворювань збільшилася більш, ніж у 2 рази.